T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI GİRESUN İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Turistik Değerleri

Antik çağda kendi adı ilk kez tarihçi piliniusun metinlerinde geçmektedir. Tiripolis (Argyreia) olarak anılan bu antik çağ kentinde, orta çağda gümüş madeni çıkarıldığı bilinmektedir. Daha sonraları eski Yulu adıylada anılan Tirebolu, 19. yy. sonunda Tirebolu'yu şöyle anlatır.

"Trabzon Vilayeti merkez sancağına bağlı bir kazadır. Adı Yunanca Üç kent anlamına gelen Tiripolos'tan gelmektedir. Bakımlı ve işlek bir iskeledir."

Tirebolu'nun Espiye İlçe olmadan önce Saint Jean (Senjan), Bedrama ve Andos isimli üç kalesi vardır. Espiye ilçe olunca Andoz kalesi Tirebolu'dan ayrılmıştır.

Bedrama kalesi sahilden 15 Km. içeride Harşıt çayının doğusundadır ve halen harap bir haldedir.

İlçe merkezinde, güzel görünüşlü küçük bir yarım ada üzerinde inşa edilmiş olan ve merkez kalesi olarak bilinen Saint Jean Kalesi ise fazla tahribe uğramamıştır. 120 basamaklı bir merdivenle çıkarılan bu küçük ve zarif kale birinci derece arkeolojik sit alam olarak koruma altındadır.

Tirebolu'da bir çok tarihi eser bulunmakta olup, bunlardan anıt eser olarak tescil edilenler şöyledir.

-Yeniköy Mahallesi, Gazipaşa Caddesi'nde Yeniköy Cami.

-Aynı yerdeki lise binası ve Kazımkarabekir İlkokulu.

-Hamam Mahallesi'ndeki 19. Asırdan kalma Şabel kilisesi.

-Aynı Mahalledeki Selimağa Çeşmesi, ayrıca Hasan Kırlan Çeşmesi, Çatalçeşme, Zaim Mustafa Ağa Çeşmesi.

-Çarşı cami.

-Çarşı, Yeniköy ve Hamam Mahallelerindeki eski konutlar.

Tirebolu'nun bağlı bucak ve köylerindeki tarihi eserlerden Dokuzkonak Köyü'ndeki Şaban Kalesi, Karaahmetli Köyü'ndeki Çimenbaba yatın, Kovanpınarı Köyü'ndeki Çeşme Cami ve Kilise, Özlü Köyü'ndeki manastır kalıntıları dikkat çekicidir.