T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI GİRESUN İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Turistik Değerler

İlin orta kesiminde yer alan Dereli 1958 yılında ilçe olmuştur. Giresun dağlarından çıkan Aksu Deresi, Dereli ilçesinden geçer. Dereli, Giresun - Şebinkarahisar yolu üzerindedir. İlçe yaylaları ile meşhur olup, Tamdere, Kümbet, Çağman, Isırganlık ve Bektaş, Kulakkaya yaylaları önemli yaylalarındandır. Bektaş, Kümbet ve Kulakkaya yaylaları Bakanlar Kurulu kararı ile Turizm Merkezi ilan edilmiş yaylalarımız olup her yıl Temmuz ayının 2 nci haftası Kümbet, Ağustosun ilk haftasında da Bektaş yayla şenlikleri düzenlenir.

İlçe, tarihi eser yönünden incelendiğinde ilçe merkezine 7 Km. kadar uzaklıktaki Hisar köyünde Pontus devrine ait olduğu sanılan bir Meryemana Kilisesi daha bulunmaktadır. Yine merkeze 10 Km. uzaklıkta bulunan eski bir Rum köyü olan Çal köyü girişindeki Demirkapı mevkiinde yolun altında dar bir kapıdan girilen gizli bir geçit vardır. İçi merdivenli olan bu geçit "Dönet tepesi" denilen yere ulaşmaktadır. Işığı dar bir çevreden gelen, geçidin tepesi meydan şeklindedir. Orman sahası olan bu alanda saray kalıntıları taş döşeli yollar, yazılı kaya ve taşlara rastlanmaktadır.

Kuşluhan köyündeki kale ve Kümbet' teki kilise kalıntıları dikkat çeker. Ayrıca, Güdül, Kanlıhan ve Kümbet köylerindeki yaklaşık bir asırlık ahşap hanlar halen ayaktadır.

Bunların dışında Kızıltaş köyündeki H. Mustafa Türbesi ve mezarı 1991 'de tescil edilerek koruma altına alınmıştır. (Çay ve Dereli' deki Kemer Köprüler) dikkati çeken eski mimarlık örnekleridir.