T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI GİRESUN İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Su Yapıları

1-           ÇAMLICA KÖYÜ KÖPRÜSÜ -1

İlçesi                                    : Keşap

Mahalle/Köyü                  : Çamlıca Köyü

Kadastral Durum             :  X: 4514948 Y: 460532 (6 derecelik)

Karar / Tarih                     : 18.02.2010 / 2535

Yapım Tarihi                     :

Yaptıran                            :

Yapı Tipi                            : Köprü

Değirmen Deresi üstünde bulunan köprü, doğu-batı istikametinde konumlandırılmıştır. Yaklaşık olarak 20 metre uzunluğa, 2,5 metre genişliğe ve 6 metre yüksekliğe sahiptir. Malzeme bakımından yonu ve moloz taşlarının kullanıldığı görülmektedir. Kemer örgüsünde ince yonu andezit taşı, ayaklarda, tempan ve tabliye döşemelerinde moloz taş kullanılmıştır. Yayvan sivri kemerli ve tek gözlü olan köprünün ayakları doğrudan dere yatağına oturtulmuştur. Batı ayağı definecilerce tahrip edilmiştir. Kemerin üzeri hafif dışa taşıntılı daha dar ele alınmış bir hafifletme kemeriyle çevrilmiştir. Tabliye kısmı, kemer kilit seviyesinden iki yana eğimli olup, toprak dolgulu ve moloz taş döşelidir. Yerleşim yeri içerisinde bulunan köprünün taş korkulukları kısmen tahrip olmuştur. Araç trafiğine kapalı olan köprü, yaya trafiğine imkan vermektedir.

 

2-           HALKALI KÖYÜ KÖPRÜSÜ

İlçesi                                   : Keşap

Mahalle/Köyü                  : Çamlıca ve Halkalı Köyleri arasında

Kadastral Durum            

Karar / Tarih                     : 18.02.2010 / 2535

Yapım Tarihi                     :

Yaptıran                            :

Yapı Tipi                            : Köprü

Çamlıca köyü ile Halkalı köyü arasında Ağcaarmut Deresi üzerinde yer alan köprü, yaklaşık olarak 10 metre uzunluğa, 4 metre yüksekliğe, 2 metre genişliğe sahiptir. Malzeme bakımından yonu, moloz ve dere taşlarının kullanıldığı görülmektedir. Kemer açıklığında farklı ebatlarda ince yonu andezit, tempan duvarlarında moloz taş kullanılmıştır. Yuvarlak kemerli ve tek gözlü olan köprünün ayağı doğuda ve batıda kayalık bir zemine oturtulmuştur. Kemerin üzeri hafif dışa taşıntılı daha dar ele alınmış bir hafifletme kemeriyle çevrilmiştir. Tabliye kısmı, kemer kilit seviyesinden iki yana eğimli olup moloz taş döşelidir. Döşeme, tahrip olmuştur. Kemer taşlarında dökülmeler başlamıştır. Korkulukları tamamen yok olmuştur. Yıkılma tehlikesi bulunan köprü günümüzde kullanılmamaktadır.

3-           KARABULDUK KÖPRÜSÜ

İlçesi                                : Keşap

Mahalle/Köyü                  : Karabulduk Beldesi

Kadastral Durum             : 

Karar / Tarih                     : 18. 02. 2010 / 2535

Yapım Tarihi                     : 19. yy.

Yaptıran                            :

Yapı Tipi                            : Köprü

Belde merkezindeki Fatih Caddesi’nde yer alan köprü, Karabulduk ile Halkalı köylerini birbirine bağlar. Yaklaşık olarak 35 metre uzunluğa, 3 metre genişliğe ve 10 metre yüksekliğe sahiptir. Köprü hakkında bilgi veren herhangi bir kitabe ya da dönem kaynağı yoktur. Karabulduk Deresi üzerinde kuzey-güney yönünde konumlandırılmış olan köprüde malzeme olarak yonu, moloz ve dere taşlarının kullanıldığı görülmektedir. Kemer açıklığında farklı ebatlarda ince yonu andezit taşı kullanılmıştır. Ayaklarda, tempan ve kanat duvarlarında, tabliye döşemelerinde kaba yonu, moloz ve yer yer dere taşı kullanılmıştır. Hafif sivri kemerli ve tek gözlü olan köprü ayağı kuzeyde kayalık bir zemine oturtulmuştur. Kemerin üzeri hafif dışa taşıntılı daha dar ele alınmış bir hafifletme kemeriyle çevrilmiştir. Tabliye kısmı, kemer kilit seviyesinden iki yana hafif eğimli olup betonla kaplıdır. Yerleşim yeri içerisinde kalan köprünün korkulukları metal olup, özgün değildir. Tek yönlü araç trafiğine imkân veren köprünün kemer kısmı sağlam olup, tempan duvarlarında kısmi dökülmeler görülmektedir.

4-           YİVDİNCİK KÖYÜ KEMER KÖPRÜSÜ

İlçesi                                : KEŞAP

Mahalle/Köyü                  : Yivdincik – Küçükgeriş Arasında

Kadastral Durum            

Karar / Tarih                     : 18. .02.2010 / 2535

Yapım Tarihi                     : 19. yy.

Yaptıran                            :

Yapı Tipi                            :Köprü

Keşap İlçesi ile Karabulduk Beldesi arasında bulunan köprü, Keşap Deresi üzerinde doğu-batı istikametinde konumlandırılmıştır. Köprü Yivdincik Köyü ile Küçükgeriş Köylerini birbirine bağlar Yaklaşık olarak 20 metre uzunluğa, 2,5 metre genişliğe ve 10 metre yüksekliğe sahiptir. Malzeme bakımından yonu ve moloz taşlarının kullanıldığı görülmektedir. Kemer örgüsünde ince yonu andezit taşı, ayaklarda, tempan ve tabliye döşemelerinde moloz taş kullanılmıştır. Yuvarlak kemerli ve tek gözlü olan köprünün ayakları iki yakadaki kayalık zemine oturtulmuştur. Doğu ayağının memba yönünde toplama duvarı vardır. Kemerin üzeri hafif dışa taşıntılı daha dar ele alınmış bir hafifletme kemeriyle çevrilmiştir. Tabliye kısmı, kemer kilit seviyesinden iki yana hafif eğimli olup, toprak döşelidir. Korkuluğu bulunmayan köprü, günümüzde tek yönlü araç trafiğine imkan vermektedir.

5-           ARMUTDÜZÜ KÖYÜ DEĞİRMENİ

İlçesi                                : KEŞAP

Mahalle/Köyü                  : Armutdüzü ile Ceylenpınar Köyleri arası

Kadastral Durum             :  X: 4515626 Y: 461787

Karar / Tarih                     : 18.02.2010/2535

Yapım Tarihi                     :

Yaptıran                            :

Yapı Tipi                            : Değirmen

Armutdüzü Köyü ile Ceylanpınar Köylerini birbirinden ayıran küçük derenin kenarında, Armutdüzü Köyü sınırları içerisinde bulunur.  Tek katlı, dörtgen planlı ve moloz taş malzemeyle inşa edilen değirmene giriş batı yönündeki kapı açıklığından sağlanır. Değirmenin içi tek gözden meydana gelmiş olup, burada yuvarlak değirmen taşı ve ahşaptan yapılmış tahıl haznesi bulunmaktadır. Değirmen içten basit işçilikli beşik tonoz; dıştan kırma çatıyla örtülüdür. Sağlam durumda olan değirmen günümüzde kullanılmamaktadır.