T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI GİRESUN İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Kümbet Yaylası Turizm Merkezi


KÜMBET YAYLASI (TM)

 
Giresun'a 60 km. mesafede buluna Kümbet Turizm Merkezi, Kümbet yaylası başta olmak üzere çevredeki diğer bazı yaylalar ve Aymaç  Mevkiinden oluşmaktadır.

Yaylaya Giresun-Dereli-Şebinkarahisar yolu üzerinden iki şekilde ulaşmak mümkündür. Dereli'den sonra Güdül-Yüceköy üzerinden gidildiğinde 60 km.' lik bir yol ile ulaşılır.

Ayrıca Şebinkarahisar yolundan devam edilerek, İkisu-Uzundere üzerinden de ulaşmak mümkündür. Bu durumda da 84 km. yol kat etmek gerekir.

Kümbet'te Aymaç mesiresi ile Salon Çayırı Orman İçi Dinlenme Tesisleri, yapıları ve doğal güzellikleriyle yörede aktivite çeşitliliği yaratmaktadır.

Daha önce stabilize olan yol 2004 yılı temmuz ayından itibaren asfaltlanmıştır. Yaylada elektrik, su ve telefon mevcut olup, sağlık ocağı da hizmet vermektedir.

Aymaç Mevkii

Aymaç Mevkii,  Kümbet Yayla Merkezinin 2 km. kuzeybatısındadır. Her sene temmuz ayının üçüncü pazar günü Kümbet Şenliklerinin kutlandığı Aymaç Mevkii, doğal güzellikler yönünden zengin, çevre manzarasına hakim bir tepededir. Yol boyunca ladin ormanları ve kır çiçekleri etrafı süslemektedir.

Salon Çayırı Piknik Alanı

Giresun'dan, Kümbet yaylasına girişte, yayla merkezine 1 km. uzaklıkta bulunan Salon Çayırı Piknik Alanına ulaşılır. Salon Çayırında kır gazinosu ve 3 dinlenme evi vardır.