T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI GİRESUN İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ
  • Neredeyim :

Turizm


Giresun, Ankara-Trabzon karayolu üzerinde yeşilin her tonunu sinesinde toplamış, ormanlarla kaplı yaylaların ve doğal plajların bulunduğu, 122'km lik kıyıya sahip, sınırsız doğal ve kültürel zenginlikleriyle önemli bir turizm merkezidir. Miletos, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı dönemlerinden Cumhuriyete uzanan tarih çizgisinde medeniyetlerden çeşitlemeler sunan bir yöredir. Doğu Karadeniz kıyılarının insan yaşamına elverişli tek adası Giresun Adası (Aretias) başlı başına bir turizm potansiyelidir.

Coğrafi konumu ile kıyı kesimlerinde ılıman iklimi, iç kesimlerinde ise karasal iklimi ile her türlü kış ve doğa sporlarına uygun oluşu, tarihsel zenginlikleri ve doğal güzellikleri yanında dünyanın en kaliteli fındığının Giresun'da yetişmesi, el sanatları, balıkçılığı, avcılığı ve yaylaları ile Giresun turizmi çok yönlü fırsatlar sunmaktadır.

Giresun Kalesi'nin  muhteşem manzarası eşliğinde Şehri görmeye Kaleden başlanıp, gezilip küçük bir mola ile çaylar yudumlanır. Tarihi Giresun evlerinin bulunduğu Zeytinlik Mahallesi, Çocuk Kütüphanesi olarak kullanılan Katolik kilisesi, Tarihi Ticaret Lisesi Binası, Tarihin her dönemine ait çeşitli eserlerin sergilendiği Giresun Müzesinin ardından ilde bulunan diğer turistik mekanların gezilmesi ve yeşilin her tonunun birlikte görüldüğü, akarsuyu, şelalesi, çam ormanları ile birer doğa harikası olan yaylalar bekler.

Turizm merkezi ilan edilmiş Kümbet, Bektaş, Kulakkaya, Sisdağı Yaylaları ile bölgemizde bulunan diğer Çıkrıkkapı Yaylası, Gölyanı Obası, Karagöl, Paşakonağı Yaylaları birer doğa harikası olup, misafirlerimizim hayran kalacağı güzellikler sunmaktadır.

Doğu Karadeniz bölgesinin yayla turizmi ana teması çerçevesinde ve diğer alternatif turizm çeşitlerinin ilimizde mevcut potansiyel olarak değerlendirilebilmesine imkan tanıması açısından büyük önem arz etmektedir. Giresun ilini eko-turizm ve yayla turizmi gibi doğa amaçlı turizm türleri ile birlikte değerlendirmek, doğusundaki Sisdağı Yaylasın'dan batısındaki Paşakonağı Yaylası'na kadar yayla turizmi ve alternatif turizm çeşitleri açısından (çim kayağı, yamaç paraşütü, kış kayağı, trekking, rafting, kamp karavan, av turizmi) da mümkündür.