T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI GİRESUN İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ
  • Neredeyim :

Müze Müdürlüğü

     
 
Giresun İli, Kale Mahallesinde, 1850-1860’lı yıllarda Giresun’da yaşayan Rumlar tarafından yapılan bulunduğu mahalleden adını alan (Bugünkü adıyla Zeytinlik Mahallesi) tarihi Gogora Kilisesi, günümüzde Giresun Müzesi olarak kullanılmaktadır.       1924 yılına kadar kilise olarak kullanılan yapı, mübadeleden sonra terk edilerek 1948 yılına kadar boş kalmıştır. Boş kaldığı bu yıllarda büyük tahribata uğrayan yapı kısmen onarılarak 1948-1967 yıllarında cezaevi olarak kullanılmıştır.
1967 yılından 1982 yılına kadar boş kalan binada tahribat devam etmiş, yıkılmayla karşı karşıya kalmıştır. 1982–1988 yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığınca restore edilen kilise 1988 yılında müze olarak hizmete açılmıştır
1988 yılından itibaren “Giresun Müzesi” olarak kullanılan bina haftanın her günü ziyarete açıktır. Bölgeden toplanmış ve diğer müzelerden devir olmuş Arkeolojik ve Etnografik eserler ile Sikkelerin sergilendiği şehir müzesi olarak hizmet vermektedir.

Müze Müdürlüğü yanında bulunan ev ise onarılarak giriş katı ile ikinci kat  büro, üçüncü katı ise lojman olarak faaliyet göstermektedir.
Müzenin etnografya koleksiyonu, 19. yüzyıla tarihlenen giyim, mutfak ve hamam eşyaları, silahlar, kilimler ve takılardan oluşmaktadır.

Mimari Yapı:

Dikdörtgen biçimli yapı, bazilikal planın merkezi kubbe ile üst örtüsünün tamamlandığı haç planını taşır. Kilisenin yapımında kullanılan sarı renkli kalker taşı Giresun çevresindeki taş ocaklarından çıkarılmıştır. Yapının girişi batı yönündedir. Detaylı bilgi için tıklayınız